• עורך דין בן טויטו

אל תשכחו את הפנסיה שלכם

עודכן: 5 ביולי 2021

התקופה בה אנו חיים בימים אלו, נכפתה על כולנו ללא יוצא מן הכלל, ללא הבחנה בין מעמדות, מקצועות ושכר. בין לילה מצאנו עצמו יחד באותה סירה, חובקים את אותו מכנה משותף, לחצים כלכליים, דאגה מעתיד מעורפל וכו'. על כן מצאנו לנכון להביא לידיעתכם מספר נקודות אשר עשויות להיות בעלות השלכות כלכליות חשובות לכל אחד ואחת מאיתנו.

סוגית הפנסיה וביטוח המנהלים

עד פרוץ מגפת הקורונה, מדי חודש הפרישו המעסיקים השונים סכום כסף [בהתאם למשכורת אותה מרוויח כל אחד מאיתנו] לקרן הפנסיה על שלל ההיבטים הקבועים בחוק. כיום, מעגל האבטלה מונה מעל למיליון איש אשר רובם עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת).


בשל מצב דברים זה, עלינו לדעת כי בחל"ת אין ניתוק ביחסי עובד-מעביד אלא היחסים מושעים בלבד. עם זאת, לא חלה על המעסיק החובה לשלם לנו שכר, הוותק שלנו לא נצבר [לעניין דמי הבראה, חופשה ומחלה], וכן המעסיק לא חייב להפריש לנו כספים כלשהם לקופת הפנסיה או ביטוח מנהלים.


הואיל וכעת המעסיק לא מפריש לנו כספים לקרן הפנסיה או לביטוח המנהלים, עלינו להבין ולדעת כי היעדר הפקדות לקופת הפנסיה ואי תשלום פרמיה, עשויים לגרום בשלב מסוים לאבדן מגוון רחב של זכויות, תנאים, הסדרים וכיוצא באלו, זכויות אשר צברו המבוטחים השונים במהלך חייהם, וזאת בשל ניתוק הרצף הפנסיוני.

בכדי לא לאבד כיסויים ביטוחים שונים על כל המשתמע מכך, ישנו מנגנון המכונה "הסדר ריסק".

מטרת המנגנון הוא לשמר את זכויותינו בתקופה בה לא מופרשים כספים כלשהם לקרן הפנסיה או לקופת ביטוח המנהלים.


מבלי להיכנס לכל הפרטים הקטנים נבקש להסביר בקווים כלליים כי "הסדר ריסק" הוא הסדר תשלומים מופחתים לקרן הפנסיה או לחברת הביטוח, המנהלת את פוליסת ביטוח המנהלים שלנו, וזאת במהלך התקופה שבה אין הפרשות שוטפות לביטוח הפנסיוני.


למעשה, הסדר ריסק מאפשר למבוטח לשמור על הכיסוי הביטוחי שצבר בביטוח הפנסיוני, וכן על זכויות פנסיוניות נוספות, כאשר מבוטח שההפרשות השוטפות לפנסיה או לביטוח מנהלים הופסקו ואינו עושה הסדר ריסק, עלול לאבד את הזכויות הביטוחיות שצבר.


ככלל, יש הבדלים בין מבוטחים בקרן פנסיה לבין מבוטחים בביטוח מנהלים. היה ומבוטח לא שילם או הפריש או הפקיד כספים כלשהם לאחת הקופות, ברירת המחדל העומדת לו כיום היא שמבוטח אשר לא הפריש כספים לקרן הפנסיה מכוסה ב"ריסק זמני" באופן אוטומטי לחמישה חודשים ולמבוטחים בביטוח מנהלים הכיסוי הזמני הוא לשלושה חודשים [ייתכנו שינויים בהתאם להסדר הפוליסה של כל אחד ואחת].

אי הפקדת כספים כאמור, היא בעלת השלכות כלכליות משמעותיות על התנאים, הביטוחים, הכיסויים הביטוחיים, הוותק ועוד. משרדנו ממליץ לכל אדם לפנות לחברת הביטוח בה הוא מבוטח או לסוכן הביטוח או למעסיק, על מנת להסדיר נושא זה, מהר ככל הניתן.


בכל שאלה ניתן לפנות למשרדנו.

האמור לעיל, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לשיחה עם עו"ד או חוות-דעת משפטית

ובכל מקרה מומלץ להיוועץ בגורם מקצועי.

באדיבות עורך הדין שי רוזן, ועורך הדין בן טויטו.


22 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול